Závěrečná zpráva mezinárodní konferencev rámci projektu Ostrava – EMS


Sport pro všechny a zdraví

Mezinárodní konference Sport pro všechny a zdraví proběhla v rámci projektu Ostrava- Evropské město sportu 2014 v národní kulturní památce Dolní oblast Vítkovice, v multifunkční aule Gong v pátek 28. 2. 2014.

Na této konferenci se prezentovalo téma sportu z nejrůznějších úhlů pohledu a o jejím úspěchu svědčí i množství diskusí, do kterých se zapojilo celé auditorium. Konference se zúčastnilo téměř 200 zájemců z řad pedagogů, lékařů, studentů, vychovatelů, členů sportovních oddílů a neziskových organizací, žurnalistů a dalších sympatizantů z řad veřejnosti či nejrůznějších organizací.

Slavnou tváří mezi přednášejícími byl olympijský vítěz Robert Změlík, který prezentoval téma Proč sportovat. Auditorium také zaujal místopředseda Českého olympijského výboru Marek Hájek, který přednesl téma Ekonomické rozměry podpory veřejného sportování a úkoly a cíle České unie sportu.

Zahraniční hosty reprezentoval Eduardo Balekjian, prezident ACES, jenž přednesl svůj s názvem SportWeCan. Lékaři z Městské nemocnice Ostrava připravili prezentace ze svých oborů a následně panelovou diskusi. Téma Sport: Ve zdravém těle zdravý duch neboli význam sportu pro zdraví v průběhu života člověka, představilo hned několik odborníků, a to MUDr. Kateřina Krejčí a MUDr. Sára Vasilisu z oblasti pediatrie, MUDr. Ivo Horák z oblasti kardiologie, MUDr. Rostislav Sojka z oblasti geriatrie, PhDr. Svatopluk Antoš z oblasti psychologie a MUDr. Petr Gallus z oblasti rehabilitace. Náměstek primátora města Ostravy Martin Štěpánek si pro diváky připravil téma Ostrava a podpora sportů jako prostředků k upevňování zdraví. Prezentaci na téma Jak zvednout Česko z gauče prezentoval Martin Pešta z agentury Geometry Global.

To, že Ostrava se stará i o nejmenší, ilustrovala dobře přednáška Zuzany Uhrové, která představila projekt Atletická školka. Miroslav Jirčík z České komory fitness si zvolil téma Česko se hýbe a Ostrava je u toho. Další hosté ze zahraničí, z partnerských Košic ukázali, Cyril Ďurišin, a Alžběta Ďurišinová návštěvníkům ukázali, Jak se hýbou naši sousedé na Slovensku neboli Športpretrigenerácie. Přednáškou, která získala nejdelší potlesk, byly Cesty handicapovaných sportovců Heřmana Volfa a Markéty Sidkové.

Pro účastníky konference bylo také připraveno překvapení, a to v podání cvičitelky Jany Svatošové, která rozpohybovala celý sál. Na doprovodném programu se kromě Městské nemocnice Ostrava, která připravila pro účastníky mobilní laboratoř s měřením tlaku a dalších funkcí, podílel také oddíl PilatesOstrava a na své akce zvali účastníci různých sportovních projektů, například City Cross Sprint.

Sociální sítě